Nagpur, Maharashtra
GST No. 27AAACE3908N1ZG
Call 0804767128369% Response Rate
Send Enquiry








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 4 Roll |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Wire Size | 1.5 sqmm |
| Voltage Rating | 650 V |
| Armoured | Unarmoured |
| Number Of Cores | Single |
| Coil Length | 90m |
| Fire Resistant | Yes |
| Rated Voltage | 300/500V,450/750V |
| Conductor Type | Copper |
View Complete details






Product Brochure
| Wire Size | 4 sqmm |
| Coil Length | 90m |
| Color | Red,Yellow,Black,Green and Blue |
| Conductor Type | Copper |
| Voltage | 1100 V |
| Insulation Material | PVC |
| Flame Retardant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details







Product Brochure
| Wire Size | 2.5 sqmm |
| Roll Length | 90 m |
| Conductor | Copper |
| Insulation Material | FR PVC |
| Number Of Cores | Single Core |
| Suitable for | Homes |
| Voltage | 1100V |
| Certifications | IS 694 |
| Brand | Epsillon |
| Country Of Origin | Made in India |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 15 Roll |
| Conductor Area | 1.0 sq mm |
| Insulation Type | FR |
| Conductor Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Coil Length | 90m |
| Brand | Epsillon |
| Fire Resistant | Yes |
| Voltage | 1100 V |
| Conductor Type | Copper |
| Rated Current | 1.5 A |
View Complete details







Product Brochure
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Coil Length | 90m |
| Brand | Epsillon |
| Color | Blue,Black,Green and Red |
| Fire Resistant | Yes |
| Conductor Type | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Flame Retardant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 50 Roll |
| Conductor Area | 6.0 sq mm |
| Insulation Type | FR |
| Wire Size | 6 sqmm |
| Conductor Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Coil Length | 90m |
| Brand | Epsillon |
| Conductor Type | Copper |
| Number of Cores | Single Core |
| Standard | IS 694 |
View Complete details




Product Brochure
| Wire Size | 1 sqmm |
| Coil Length | 90m |
| Brand | Epsillon |
| Color | Black,Red,Green and Blue |
| Material | Copper |
| Power/Voltage | 1100 V |
| Insulated Material | PVC |
| Temperature (deg. Celsius) | 70 |
| Armoured | Non Armoured |
| Condition | New |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Conductor Area | 1.5 sq mm |
| Insulation Type | FR |
| Conductor Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Coil Length | 90m |
| Brand | Epsillon |
| Color | Black,Red,Green and Blue |
| Voltage | 1100 V |
| Material | Copper |
| Standard | IS 694 |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Conductor Area | 2.5 sq mm |
| Insulation Type | FR |
| Brand | epsillon |
| Conductor Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Coil Length | 90m |
| Voltage | 1100 V |
| Material | Copper |
| Standard | IS 694 |
| Insulated Material | PVC |
View Complete details




Product Brochure
| Conductor Area | 4.0 sq mm |
| Insulation Type | FR |
| Conductor Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Coil Length | 90m |
| Brand | Epsillon |
| Fire Resistant | Yes |
| Color | Black,Red,Green and Blue |
| Material | Copper |
| Number of Cores | Single Core |
View Complete details




Product Brochure
| Wire Size | 10 sqmm |
| Current Rating | 42 A |
| Coil Length | 90m |
| Brand | Epsillon |
| Color | Black, Red, Green and Blue |
| Fire Resistant | Yes |
| Voltage | 1100 V |
| Material | Copper |
| Insulated Material | PVC |
| Temperature (deg. Celsius) | 70 |
View Complete details








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 15 Roll |
| Conductor Area | 0.5 sq. mm |
| Insulation Type | FR |
| Conductor Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Coil Length | 90m |
| Brand | Epsillon |
| Fire Resistant | Yes |
| Conductor Type | Copper |
| Number of Cores | Single Core |
| Standard | IS 694 |
View Complete details



Product Brochure
| Conductor Area | 0.5 sq. mm |
| Insulation Type | FR |
| Conductor Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Coil Length | 90m |
| Brand | Epsillon |
| Color | Red,Yellow,Blue,Black,Grey and Orange |
| Conductor Type | Copper |
| Voltage | 1100 V |
| Number of Cores | Single Core |
View Complete details



Product Brochure
| Wire Size | 6 sqmm |
| Coil Length | 90m |
| Brand | Epsillon |
| Color | Black, Red, Green and Blue |
| Fire Resistant | Yes |
| Wire Type | Electric Wire |
| Voltage (V) | 1100 V |
| Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| ISO Certified | Yes |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 4 Roll |
| Conductor Area | 4.0 sq mm |
| Insulation Type | FRLS |
| Wire Size | 4 sqmm |
| Brand | Epsillon |
| Conductor Material | Copper |
| Length | 90 m |
| Insulation Material | PVC |
| Roll Length | 90 m |
| Suitable for | Homes |
| Conductor | Copper |
View Complete details