Nagpur, Maharashtra
GST No. 27AAACE3908N1ZG
Call 0804767128369% Response Rate
Send Enquiry

Product Brochure
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation | PVC |
| Conductor Stranding | Solid |
| Application | Industrial |
View Complete details










Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Material | Copper |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Number of Cores | Upto 60 Cores |
| Brand | EPSILLON |
| Size | 1 sq.mm to 16 sq.mm |
| Power/Voltage | 1100 V |
View Complete details








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Number of Cores | 12 |
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Cable Configuration | Standard (Power) |
| Conductor Material | Tinned Copper |
“EPSILLON” Make 1100V Grade High Conductivity Annealed Multistranded Plain Copper Conductor, Type ‘D’ PVC Insulated, Cores ColourCoded, Cores are laid in pararallel in Flat formation, Overall Type ST 3 PVC Sheathed Submersible Cable and of sizes - [Ref Standards :-
IS:694, IS:8130, IS:5831, IEC - 332 - I]
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Application Type | Instrumentation |
| Number Of Cores | 10 core |
| Armoring | Armoured |
| Number Of Pairs | 4 pair |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Type | Stranded |
| Brand | Epsillon Cables |
| Insulation Material | HDPE |
| Conductor Size | 1.0 sq mm |
| Voltage Rating | 1100 V |
View Complete details



Product Brochure
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Type | Copper |
| Sensor Connection Wiring | 3 Wire |
| Insulation Material | PVC |
| Temperature Range | -40 to 450 deg C |
| Brand | Epsillon Cables |
| Conductor Material | Copper Clad Aluminum |
| Application | Overhead |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Material | Copper |
| Length | 100 Mtrs to 1000 Mtrs |
| Color | Black |
| Power/Voltage | 1100 V |
View Complete details