Nagpur, Maharashtra
GST No. 27AAACE3908N1ZG
Call 0804767128369% Response Rate
Send Enquiry














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Roll |
| Conductor | Copper |
| Material | Copper |
| Usage/Application | Industrial |
| Roll Length | 90m |
| Conductor Type | Copper |
| Brand | Epsillon Cables |
| Insulation Material | PVC |
| Length | 1000 m |
| Voltage | 1100 V |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Wire Size | 0.5 |
| Color | Blue |
| Usage/Application | MINES |
| Voltage | 1100 |
| Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details











Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Wire Type | Bare Copper Wire |
| Wire Size (SWG) | Multiple sizes |
| Insulation Class | Class 5 |
| Brand | Epsillon |
| Enamel Type | PVC |
| Conductor Shape | Round |
| Purity | EC Grade (99.9%) |
| Standard | IEC 60317 |
| Conductor Type | Solid |
EPSILLON" Make, 1100V Grade High Conductivity Annealed Multistranded Plain Copper Conductor, Type ‘D’ PVC Insulated, and of sizes -. [Ref Standards :- IS:694, IS:8130, IS:5831, IEC - 332 - I]
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Color | Red,Blue,Green and White |
| Usage/Application | aerospace, automotive, and industrial applications, including wiring harnesses, sensors |
| Material | Cooper |
| Insulation | PTFE |
| Brand | Epsillon Cables |
| Voltage | 1100 |
| Power/Voltage | 1100 V |
| Number Of Core | Single Core |
| Country of Origin | Made in India |
| Wire Material | Copper |
View Complete details