Nagpur, Maharashtra
GST No. 27AAACE3908N1ZG
Call 0804767128369% Response Rate
Send Enquiry







| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Area | 2.5 sq mm |
| Brand | epsillon |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Sheath Colour | Black |
''EPSILLON'' Make, 1100 V Grade High Conductivity Annealed Stranded Plain Copper Conductor, Type "A" PVC Insulated,Cores are Colour / Number Coded, cores are laid up, PVC Tape inner sheathed, GI Wire / Strip Armoured, Overall PVC Type ST1 sheathed and of sizes - 2CX0.75. [Ref Standards :- BS EN 50288, IS:1554(Part-I), IS:8130, IS:5831, IEC - 332 - I]
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Area | 0.5 SQ.MM |
| Brand | EPSLLON |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Sheath Colour | Black |
''EPSILLON'' Make, 1100 V Grade High Conductivity Annealed Stranded Plain Copper Conductor, Type "A" PVC Insulated,Cores are Colour / Number Coded, cores are laid up, PVC Tape inner sheathed, GI Wire / Strip Armoured, Overall PVC Type ST1 sheathed and of sizes - 3CX1. [Ref Standards :- BS EN 50288, IS:1554(Part-I), IS:8130, IS:5831, IEC - 332 - I]
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Area | 0.75 sq mm |
| Brand | EPSILLON |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Sheath Colour | Black |
"EPSILLON" Make, 1100V Grade High Conductivity Annealed Multistranded Plain Copper Conductor, Type ‘D’ PVC Insulated, and of sizes -3cX0.75 SQ. MM [Ref Standards :- IS:694, IS:8130, IS:5831, IEC - 332 - I]
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Area | 0.5 SQ. MM |
| Brand | EPSILLON |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Sheath Colour | Black |
"EPSILLON" Make, 1100V Grade High Conductivity Annealed Multistranded Plain Copper Conductor, Type ‘D’ PVC Insulated, and of sizes -4cX0.75 SQ. MM [Ref Standards :- IS:694, IS:8130, IS:5831, IEC - 332 - I]
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Area | 0.75 sq mm |
| Brand | EPSILLON |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Sheath Colour | Black |
"EPSILLON" Make, 1100V Grade High Conductivity Annealed Multistranded Plain Copper Conductor, Type ‘D’ PVC Insulated, and of sizes -4cX0.75 SQ. MM [Ref Standards :- IS:694, IS:8130, IS:5831, IEC - 332 - I]
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Area | 2.5 sq mm |
| Brand | epsillon |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Sheath Colour | Black |
"EPSILLON" Make, 1100V Grade High Conductivity Annealed Multistranded Plain Copper Conductor, Type ‘D’ PVC Insulated, and of sizes -4cX2.5 SQ. MM [Ref Standards :- IS:694, IS:8130, IS:5831, IEC - 332 - I]
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Area | 2.5 sq mm |
| Brand | epsillon |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Conductor Material | Copper |
| Packaging Length | 100 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Sheath Colour | Black |
"EPSILLON" Make, 1100V Grade High Conductivity Annealed Multistranded Plain Copper Conductor, Type ‘D’ PVC Insulated, and of sizes -3cX0.5 SQ. MM [Ref Standards :- IS:694, IS:8130, IS:5831, IEC - 332 - I]
View Complete details