Nagpur, Maharashtra
GST No. 27AAACE3908N1ZG
Call 0804767128369% Response Rate
Send Enquiry








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Area | 6 sq mm |
| Number Of Core | 3 Core |
| Brand | Epsillon Cables |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Length | 3C x 6.0Sqmm |
| Power/Voltage | 1100 V |
| Insulation Material | PVC |
“EPSILLON” Make 1100V Grade High Conductivity Annealed Multistranded Plain Copper Conductor, Type ‘D’ PVC Insulated, Cores ColourCoded, Overall Type ST3 PVC Sheathed Flexible Cables and of sizes - 4C x 2.5 Sqmm [Ref Standards :- IS:694, IS:8130, IS:5831, IEC - 332 - I]
keyword
1. flexible copper cable
2. flexible copper wire price
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Area | 4 sq mm |
| Brand | Epsillon Cables |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Conductor Material | Copper |
| Color | Black |
| Length | 2C x 4.0Sqmm |
| Power/Voltage | 1100 V |
| Number Of Core | 2 Core |
Flexible Copper Cable – (Y ) Wire / house wire/ earthing wire.
"EPSILLON" Make, 1100V Grade High Conductivity Annealed Multistranded Plain Copper Conductor, Type ‘D’ PVC Insulated, and of sizes -2C x 4.0Sqmm [Ref Standards :- IS:694, IS:8130, IS:5831, IEC - 332 - I]
keyword
1. flexible copper cable
2. flexible copper wire price
View Complete details








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Area | 4 sq mm |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Number Of Core | 4 |
| Length | 4C x 4.0Sqmm |
| Power/Voltage | 1100 V |
| Insulation Material | PVC |
| Brand | Epsillon |
| Conductor Material | Copper |
“EPSILLON” Make 1100V Grade High Conductivity Annealed Multistranded Plain Copper Conductor, Type ‘D’ PVC Insulated, Cores ColourCoded, Overall Type ST3 PVC Sheathed Flexible Cables and of sizes - 4C x 2.5 Sqmm [Ref Standards :- IS:694, IS:8130, IS:5831, IEC - 332 - I]
keyword
1. flexible copper cable
2. flexible copper wire price
View Complete details