Nagpur, Maharashtra
GST No. 27AAACE3908N1ZG
Call 0804767128369% Response Rate
Send Enquiry











Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Number of Core | 3 |
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Size | 1.5 sq mm |
| Insulation Material | PVC |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Conductor | Copper |
| Max. Resistance At 90 Degree C | 90 degree C |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Number of Cores | 6p |
| Size (Cross-Sectional Area) | 0.5 sq mm |
| Is It Armoured | Armoured |
| Protection Type | Shielded |
| Armour Type | Strip Armoured |
| Insulation Material | PVC |
| Packaging Type | Bundle |
| No Of Cores X Size In Sqmm | 6Px 0.5 |
| Type | YFY Scr |
| Conductor Material | Copper |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Cable Type | Pair |
| Cable Length | 1000 m |
| Jacket Material | PVC |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Brand | Epsillon cable |
| Color | Black |
| Application | Instrumentation |
| Voltage (V) | 1100 V |
| Size (mm) | 2p x 0.5 sq mm |
| Is It Armoured | Armoured |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Conductor Size | 1.5 sq mm |
| Pair Count | 2 pair |
| Armouring | Wire Armoured |
| Protection Type | Shielded |
| Insulation Material | PVC |
| Cable Type | Twisted Pair |
| Size | 1.5 sq.mm |
| Insulation Thickness | 0.7 |
| Patch Panel Type | Shielded Pair cable |
| Insulation Type | PVC |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Conductor Size | 1.0sq mm |
| Number Of Cores | 36 |
| Pair Count | 18p |
| Armouring | Strip Armoured |
| Is It Armoured | Armoured |
| Insulation Material | PVC |
| Outer Sheath Material | FR PVC |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Epsillon |
| No Of Cores X Size In Sqmm | 18P x 1 sq.mm |
View Complete details

Product Brochure
| Conductor Size | 0.5 sq mm |
| Armouring | Wire Armoured |
| Insulation Type | PVC |
| Insulation Material | PVC |
| Outer Sheath Material | PVC |
| Number Of Cores | 3 |
| Brand | Epsillon Cable |
| Material | Copper 99.97% Pure Bare |
| Length | 100 m |
| Conductor Material | Copper |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Conductor Size | 0.5 sq mm |
| Pair Count | 1 pair |
| Armouring | Wire Armoured |
| Shield Type | Individually Shielded |
| Insulation Material | PVC |
| Outer Sheath Material | FR PVC |
| Cable Type | Twisted Pair |
| Cable length | 100/500/1000 m |
| Brand | Epsillon Cable |
| Material | Copper 99.97% Pure Bare |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Conductor Size | 0.75 sq mm |
| Pair Count | 12 pair |
| Armouring | Wire Armoured |
| Shield Type | Individually Shielded |
| Insulation Material | PVC |
| Outer Sheath Material | FR PVC |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Epsillon |
| No Of Cores X Size In Sqmm | 12P x 0.75 |
| Type | YFY Scr |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Conductor Size | 0.75 sq mm |
| Pair Count | 2 pair |
| Armouring | Wire Armoured |
| Protection Type | Shielded |
| Shield Type | Individually Shielded |
| Cable length | 100 m |
| Insulation Material | PVC |
| Outer Sheath Material | FR PVC |
| Size | 2p x 0.75 sq mm |
| Usage/Application | Industrial |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Conductor Size | 1.0 |
| Pair Count | 2 pair |
| Armouring | Wire Armoured |
| Shield Type | Individually Shielded |
| Outer Sheath Material | FR PVC |
| Cable Type | Twisted Pair |
| Insulation Material | PVC |
| Brand | Epsillon |
| Number Of Cores | 2P |
| Power/Voltage | 600 |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Conductor Size | 0.75 sq mm |
| Pair Count | 1 pair |
| Armouring | Wire Armoured |
| Shield Type | Individually Shielded |
| Cable length | 100 m |
| Insulation Material | PVC |
| Outer Sheath Material | FR PVC |
| Brand | Epsillon Cable |
| Material | Copper 99.97% Pure Bare |
| Length | 100/500 /1000 m |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Conductor Material | Copper |
| Protection Type | Shielded |
| Number Of Cores | 19 |
| Type | Copper Flexible |
| Brand | EPSILLON |
| Size | 1.5 |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Conductor Size | 1.0 sq mm |
| Pair Count | 1 pair |
| Armouring | Wire Armoured |
| Shield Type | Individually Shielded |
| Insulation Material | PVC |
| Outer Sheath Material | FR PVC |
| Brand | Epsillon cable |
| Cable length | 100 m 500 m /1000 m |
| Material | Copper 99.97% Pure Bare |
| Voltage Rating | 1100 V |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Is It Armoured | Armoured |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | PVC |
| Number Of Cores | 3 Core |
| No Of Cores X Size In Sqmm | 1T (3C ) x 1 |
| Conductor Material | Copper |
| Sheath Type | PVC |
| Conductor | Copper |
| Brand | Epsillon |
| Size | 3Cx1.0 |
View Complete details